Web Programlama

Yedekleme günümüzde verilerin korunması açısından çok önemlidir. Vbulletin forumunuzun yedekleme işlemlerinin hangi araçlarla nasıl yapıldığını göreceğiz.
Binbir çabayla kurduğunuz sitenizin gün gelip herhangi bir dikkatsizlik veya bir aksama sonucu geri dönüşümü olmayan bir şekilde veri kaybına uğramasını istemezsiniz. Sitenizin barındığı serverın harddiskinin yanması, hosting aldığınız firmanın iflas etmesi yada ucuzdur diye aldığınız bir hostingin elinizde patlaması sonucu verilerinizde kayıp yaşayabilirsiniz hatta bazı durumlarda eğer yedeklerinizi serverda tutuyorsanız bu yedeklere hiç ulaşamayabilirsiniz bile. Kullanmış olduğunuz bilgisayarınız bile gece size güzellikle veda ederken, sabah bilgisayarınızı açtığınızda size simsiyah bir ekranla günaydın diyebilir. Böyle durumlarda yardımınıza özen gösterip almış olduğunuz yedekleriniz yetişir. Ama yedek almadıysanız vay halinize. Böyle durumlarda yaşadığınız veri kaybı miktarı yapmış olduğunuz yedekleme sıklığı ile ters orantılıdır. Yani ne kadar sık yedek alırsanız veri kaybınız okadar az olur. Tabi yedekleme sıklığı siteniz üzerindeki işlem hacmine bağlı olarak değişir.

Bu doğrultuda hazırlamış olduğumuz derste Vbulletin forumlarında yedekleme ve alınan bu yedeğin geri yüklenmesi sırasında yapılması gereken işlemlerden bahsedeceğiz. Yedek alma işlemi için cpanel kullanımından ve yedek yükleme içinde bigdump kullanımına değineceğiz. Ayrıca cpanelden almış olduğunuz full yedeği nasıl kullanabileceğinizi kısaca anlatacağız.

Yedekleme işlemleri için SSH ve phpmyadmin seçenekleride mevcut. Ama bu dersimizde bunlarla ilgilenmeyeceğiz. Belki ileriki derslerde…

İlk olarak yeni kurulmuş foruma Bigdump ile yedeği alınmış bir veri tabanı nasıl yüklenir onu anlatacağız. Bigdump’ın en büyük avantajı gerekli ayarlamalar yapıldığı zaman 200MB yada 300MB gibi büyük boyutlu dosyaları yüklemeye imkan vermesidir. Bu kadar büyük dosyayı phpmyadmin üzerinden tek seferda yükleme imkanınız yoktur. Ancak veritabanı dosyanızı uygun bir programla uygun boyutta bölerseniz phpmyadmin üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz. Devamında ise Cpanel üzerinde Backup işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Siz siz olun önem verdiğiniz bir şeyin yedeğini mutlaka elinizin altında güvenli bir yerde saklayın.

kaynak:ogren.tv 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile