Windows dersleri
Yazıcı Paylaşma ve Kullanma

Yazıcılara telefonla aramalı ağ ya da doğrudan kablo bağlantısı üzerinden bağlanıyor bile olsanız Windows 98? te dosyaları paylaştığınız şekilde yazıcıları da paylaşabilirsiniz. Bir bilgisayarın klasörünü Ağ Komşuları? ndan açtığınızda paylaşılan yazıcılar da klasörde gözükür. Uzaktaki klasör ve dosyalar gibi paylaşılan bir yazıcıyı da sadece UNC (Universal Naming Convention) yol adı ile kullanabilirsiniz. Windows 98 yine uzaktaki yazıcı ile yerel yazıcı portunu ilişkilendirmenize olanak sağlar ancak sadece ODS ve Windows 3.x programlarından uzaktaki yazıcının kullanımını desteklemek için bu portu kullanabilirsiniz.

Not: UNC ismi bir bilgisayar ismi ile bu bilgisayar tarafından paylaşılan kaynağın isminden oluşur. Örneğin Server isimli bir bilgisayardaki Agfa-Accuset100 isimli paylaşılan yazıcının UNC ismi \ServerAgfa-Accuset100 ? dir . 

Bir Yazıcıyı Paylaşma

Bir yazıcının paylaşılması yazıcının Paylaşım(Sharing) özellik sayfasından sağlanır. Bir yazıcıyı paylaşmak için öncelikle gerekli özellikleri ayarlayın ve bir deneme sayfası basarak yazıcının doğru çalıştığını kontrol edin. Ardından Bilgisayarım? ı (My Computer) açın ve Yazıcılar (Printers) klasörünü açmak için Yazıcılar öğesini çift tıklayın. Paylaşmak istediğiniz yazıcıyı sağ tuşla tıklayın ve ardından Paylaşım? ı seçin. Windows 98 de aşağıdaki bir iletişim penceresi karşınıza çıkar. 

  Paylaşılmaya için vermek için Paylaşım Adı (Shared As) seçenek düğmesini kullanın. Paylaşım Adı (Share Name) yazı kutusuna yazıcının hangi isimle paylaşılmasını istiyorsanız o ismi yazın. Diğer insanlar paylaşılan kaynaklar için bilgisayarınızı incelerken bu isim yazıcının öğesinin altında belirecektir. Ayrıca Açıklama (Comment) yazım kutusuna seçime bağlı olarak bir açıklama yazabilirsiniz. Eğer Ağ Komşuları detaylı görüntü için konfigüre edilmişse bu açıklama Ağ Komşuları? nda yazıcının yanında görünür. (diğer kullanıcıların bilgisayarlarında)


 Yazıcıya erişimi güvenlik altına almak istiyorsanız Parola (Password) yazı kutusuna bir şifre yazın. Artık diğerlerinin sizin yazıcınızı kullanmadan önce şifreyi girmesi gerekecektir.

Not: Yanlızca paylaşımlı seviyeli (share-level) güvenlik kullandığnız takdirde Parola yazı kutusu açılır. Kullanıcı seviyesi (user-level) güvenlik etkinken bir yazıcıyı şifre ile koruyamazsınız. Bunun yerine uzaktaki kullanıcının erişim hakları güvenlik sunucusu tarafından kontrol edilmektedir. Ayrıca klasörlerde olduğu gibi değişik seviyeli yazıcı erişimi bulunmaz. Başka bir kullanıcı ya siçin yazıcınızı kullanabilir ya da kullanamaz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile