Windows dersleri
Bir Yazıcıyı Paylaşma

Bir yazıcının paylaşılması yazıcının Paylaşım(Sharing) özellik sayfasından sağlanır. Bir yazıcıyı paylaşmak için öncelikle gerekli özellikleri ayarlayın ve bir deneme sayfası basarak yazıcının doğru çalıştığını kontrol edin. Ardından Bilgisayarım? ı (My Computer) açın ve Yazıcılar (Printers) klasörünü açmak için Yazıcılar öğesini çift tıklayın. Paylaşmak istediğiniz yazıcıyı sağ tuşla tıklayın ve ardından Paylaşım? ı seçin. Windows 98 de aşağıdaki bir iletişim penceresi karşınıza çıkar. 

  Paylaşılmaya için vermek için Paylaşım Adı (Shared As) seçenek düğmesini kullanın. Paylaşım Adı (Share Name) yazı kutusuna yazıcının hangi isimle paylaşılmasını istiyorsanız o ismi yazın. Diğer insanlar paylaşılan kaynaklar için bilgisayarınızı incelerken bu isim yazıcının öğesinin altında belirecektir. Ayrıca Açıklama (Comment) yazım kutusuna seçime bağlı olarak bir açıklama yazabilirsiniz. Eğer Ağ Komşuları detaylı görüntü için konfigüre edilmişse bu açıklama Ağ Komşuları? nda yazıcının yanında görünür. (diğer kullanıcıların bilgisayarlarında)


 Yazıcıya erişimi güvenlik altına almak istiyorsanız Parola (Password) yazı kutusuna bir şifre yazın. Artık diğerlerinin sizin yazıcınızı kullanmadan önce şifreyi girmesi gerekecektir.

Not: Yanlızca paylaşımlı seviyeli (share-level) güvenlik kullandığnız takdirde Parola yazı kutusu açılır. Kullanıcı seviyesi (user-level) güvenlik etkinken bir yazıcıyı şifre ile koruyamazsınız. Bunun yerine uzaktaki kullanıcının erişim hakları güvenlik sunucusu tarafından kontrol edilmektedir. Ayrıca klasörlerde olduğu gibi değişik seviyeli yazıcı erişimi bulunmaz. Başka bir kullanıcı ya siçin yazıcınızı kullanabilir ya da kullanamaz.
 

-Paylaşılan Bir Yazıcıyı Kullanma

Windows 98? de Microsoft? un Point and Print adını verdiği yazıcı kurulmasını otomatikleştiren bir özellik bulunur. Kafa karıştırıcı bir kurma süreci yerni e kurma desteği sadece yazcıyı kullanmanızı ister. Eğer yazıcı bilgisayarınızda kurulmamışsa Windows 98 bunu fark eder ve otomatik olarak yazıcı kurma desteğini devreye sokar. Çoğunlukla Windows 98 kurma disketlerini ya da CD? sini kullanmanıza gerek kalmadan bilgisayarı paylayan bilgisayardan gerekli sürücü dosyalarını yükler.

Not: Windows 98, Windows 95, Windows NT ve Novell NetWare? in tümü Point and Print? i destekler. Windows 95 bu işletim sistemlerinde çalışan yazıcı sunucularından otomatik olarak yazıcıları kurabilir.

Uzaktaki yazıcıyı kurmak için sizin seçiminize bağlı olarak çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Aşağıdaki üç yöntem en kolaylarıdır:

Ø Yazıcının öğesinin üstüne bir dokümanı sürükleyin. Network Neigborhood? u açın ve kullanmak istediğiniz uzaktaki yazıcıyı bulun. Yazıcıyı bağlı bulunduğu bilgisayarın klasöründe göreceksiniz. Bilgisayarınızdaki bir doküman öğesini yazıcı öğesinin üstüne sürükleyin ve dokümanı bırakın. Windows 98 yazıcının henüz kurulmamış olduğunu fark edecek ve yazıcı için gerekli sürücüyü kuracaktır. Eğer gerekirse Windows 98 disketlerin veya CD? sini isteyecektir. 

Ø Yazıcının öğesini çift tıklayın. Genellikle bu işlem bir yazıcının kuyruk penceresini açar. Bununula birlikte henüz kurulamış uzaktaki yazıcnın öğesini çift tıkladığnızda Windows 98 yazıcının kurulmamış olduğunu fark eder ve otomatik olarak yazıcı için kurma sürecini başlatır. 

Ø Printers klasörünü açın ve Yeni Yazıcı Ekle (Add New Printer) öğesini çift tıklayın. Bu işlem yazıcıyı kurma süreci adımları boyunca size eşlik edecek olan Yeni Yazıcı Ekle sihirbazını çalıştıracaktır. Istediğinde; sihirbazın bir ağ yazıcısı kurmasını sağlamak için Ağ Yazıcısı (Network Printer) seçenek düğmesini tıklayın. 


Yazıcının UNC yolunu \ bilgisayaryazıcı şeklinde belirleyebilirsiniz. Burada bilgisayar yazıcıyı paylaşan bilgisayarın ismi ve yazıcı ise yazıcıyı paylaşılmak için kullanılan isimdir. Veya yazıcıyı bilgisayar ağında aramak için Browse (Gözat) düğmesine tıklayın.

Uzaktaki yazıcı kurulduktan sonra bir dokümanı yazıcının öğesi sütüne sürükleyerek dokümanı basabilirsiniz. Bazı programlarda, yazıcının UNC ismini programın Print iletişim kutusunda belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte Windows 98 programları da dahil olmak üzere çoğu programda yazıcıyı bir yerel yazıcı portuyla ilişkilendirmelisiniz. Bunu yapabilmek için Printers klasörünü açın ve yazıcının öğesini sağ tuşla tıklayın; ardından Özellikler (Properties)? i seçin. Ayrıntılar (Details) özellik sayfasını açmak için Ayrıntılar (Details) sekmesini tıklayın. 

 Yazıcı Noktasını Yakala (Capture Printer Port) iletişim kutusunu açmak için Yazıcı Noktasını Yakala düğmesini tıklayın. Aygıt adı (Device) çekme listesinden uzaktaki yazıcı ile ilişkilendirmek istediğiniz sanal portu seçin. Sisteminde fiziksel olarak var olan bir yazıcıyı kullanmanıza gerek olmadığına dikkat edin. Port, sadece, uygulama yazıcıy kullanırken mantıksal bir yol oluşturur. Yol (Path) yazı kutusuna yazıcının UNC yolunu yazın. Aşağıda görüldüğü gibi iwaly adlı bir bilgisayarda bulunan YALCIN isimli yazıcının UNC ismi \ iwaly YALCIN şeklinde olacaktır. Yol ismini belirledikten sonra Tamam? ı tıklayın. Artık belirlenen LPT portlarını kullanarak yerel yazıcılarınız için olduğu şekilde yazıcıdan çıktı alabilirsiniz.
 

Paylaşılan Kaynaklar İçin Kısayollar Yaratma

 Ağ Komşuları? ndan poylaşılan klasör ve yazıcılara erişebilmenize rağmen eğer bilgisayar ağınız çok fazla bilgisayar ya da çalışma grubu içeriyorsa kaynağı bulmak uçun zaman alabilir. Bu nedenle bilgisayarındaik programlar, dokümanlar ve diğer nesneler için kısayol oluşturduğunuz gibi bu kaynaklar çin de kısayollar yaratmak iyi bir fikirdir.

 Bilgisayarındaki nesneler için kısayollar yarattığınız şekilde paylaşılan kaynaklar için kısa yollar oluşturabilirsiniz. Sadece Ağ Komşuları nı açn ve kısayol tanımlamak istediğiniz kaynağı bulun. Daha sonra paylaşılan klasör ya da yazıcıyı Ağ Komşuları? ndan bilgisayarınızdaki bir klasöre veya Windows 98 masaüstünüze sağ tuşla sürükleyin, serbest bırakın ve içerik menüsünden Buraya Kısayol Oluştur ( Create Shortcut(s) Here )? ı seçin. Ardından Windows 98 kaynağa bağlanacaktr. (telefonla aramalı ağ ile bağlanmış olsa bile), böylelikle kaynağı kullanabilirsiniz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile