Windows dersleri
Yazılım geliştiricilerin, yazılım mimarlarının ve sunucu altyapısının entegrasyonu çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Windows Server System altyapısını inceleyeceğimiz bu yazı dizisinde, Windows Server System'a dahil tüm sunucu platformlarını inceleyerek ne gibi ihtiyaçlara yanıt vermek üzere tasarlandıklarını göreceğiz. Amacımız sunucu sisteminin üyelerini tanımak olduğu için sadece ürünün kullanım amacı, özellikleri, varsa sürümler arasındaki farkları gibi belirli sorulara yanıt vereceğiz. Yazı dizimiz toplam 7 bölümden oluşacak. İlk bölümde (yani bu yazıda) kısaca bir giriş yapıp sonraki yazılarımızda 6 başlık altındaki ürünleri inceliyor olacağız. 

Windows Server System Nedir?

Windows Server System, yukarıda da belirttiğimiz gibi sunucu yazılımı, yazılım geliştiriciler ve BT profesyonellerinin bilgiye daha hızlı, kolay ve verimli yanıt ulaşabilmelerini ve ulaştıkları bilgileri kolayca ve hızlı bir şekilde analiz edebilmelerini ve paylaşmalarını sağlamak üzere geliştirilmiş geniş kapsamlı bir sunucu altyapısıdır.

Her geçen gün önemi artan BT'nin desteklenmesini ve güçlendirilmesini hedefler ve BT'nin her alanına katkıda bulunur.

- Operasyon altyapısı - kurulum ve operasyonlar için

- Uygulama Altyapısı - tasarım ve geliştirme amaçlı

- Bilgi çalışanı altyapısı - iletişim ve birlikte çalışma amaçlı

Windows Server System bu kategorilerin her birinde temel altyapı ve hizmetler sunan Windows Server 2003 işletim sistemi üzerine kurulmuş bir yapıdır. Windows Server System bu temelin sunduğu servis ve hizmetler sayesinde karmaşıklığı ve maliyetleri azaltmayı, ve birlikte uyum içinde çalışabilen altyapı oluşturmayı amaçlar.

Yazı dizisi boyunca Windows Server System ürünlerini altı ana kategori altında inceleyeceğiz ancak şu an 4 kategoride tüm ürünleri kısaca ele alacağız.

Sunucu Altyapısı

Windows Server 2003, Microsoft tarafından bugüne kadar piyasaya sunulmuş en güvenli ve en güvenilir sunucu platformu olma özelliğine sahiptir. Windows Server System'ın temelini oluşturan bu sunucu platformu BT, uygulama ve bilgi çalışanı altyapıları genelinde birleştirici bir ortak hizmetler katmanı sunmakta ve şu hizmetleri içerir:

- Ortak bir uygulama programlama modeli

- Ortak bir dizin ve güvenlik modeli

- Ortak veri hizmetleri

- Entegre önbelleğe alma işlevi

- Entegre dağıtık işlem yönetimi

- Entegre tanı

- Entegre yönetim hizmetleri

- Entegre medya ve birlikte çalışma hizmetleri

Windows Server 2003'ün farklı ihtiyaçlara yanıt vermek üzere tasarlanmış altı versiyonu mevcuttur. 

Bunlar:

- Windows Server 2003, Datacenter Edition, en üst seviye ölçeklenme kapasitesi ve güvenilirlik için

- Windows Server 2003, Enterprise Edition, kritik sunucu iş yükü için

- Windows Server 2003, Standard Edition, departman ve standart iş yükü için

- Windows Server 2003, Web Edition, Web hosting ve web üzerinden sunum için

- Windows Storage Server (yakında çıkacak), güvenilirlik ve kesintisiz çalışma olanağı sunmak üzere tasarlanmış dosya sunucusu olarak

- Windows Small Business Server 2003 (yakında çıkacak), küçük işletmelerde birinci sunucu olarak

Operasyon Altyapısı

Windows Server System güvenlik ve yönetim sunucuları kurulum, yönetim ve güvenlik süreçlerini basitleştiren ve BT altyapı maliyetlerini azaltan entegre bir Operasyon Altyapısı sunmak üzere Windows Server 2003 platformu üzerine inşa edilmiş durumdadır. Bu kategorideki ürünler ise şunlardır;

- Microsoft Operations Manager, kapsamlı olay yönetimi, proaktif takip ve uyarı, raporlama ve trend analizi sunarak kurumsal düzeyde operasyon yönetimi sağlamaktadır. Uygulamaları ve servisleri Windows tabanlı bir BT ortamında çalıştırmaya ilişkin günlük destek maliyetlerini de azaltmaya yardımcı olmaktadır.

- Microsoft Systems Management Server, Microsoft Windows esaslı masaüstü ve sunucu sistemlerine yönelik olarak uygun maliyetli, ölçeklenebilir değişiklik ve yapılandırma yönetimi sunmakta ve yöneticilere şirket genelindeki tüm Microsoft ürünlerinin güvenlik güncelleştirmelerini dağıtma konusunda yardımcı olmaktadır. Endüstri standardında yönetim protokolleri üzerine inşa edilen Systems Management Server, Microsoft ve diğer firmaların tamamlayıcı nitelikteki yönetim araçları ile de uyumludur.

- Microsoft Application Center, Microsoft'un Microsoft Windows üzerine inşa edilen yüksek düzeyde kesintisiz kullanım olanağı sunan Web uygulamalarına yönelik kurulum ve yönetim aracıdır. Application Center sayesinde sunucu gruplarını yönetmek tek bir bilgisayarı yönetmek kadar kolaydır. Application Center, uygulama geliştiricilerin ve Web sitesi yöneticilerinin kapsamlı uygulama bilgisine olan ihtiyaçlarını en aza indirirken uygulamaları hızla ve kolayca kurabilmelerini mümkün kılmaktadır. Bu ürün aynı zamanda ölçeklenebilir, yüksek düzeyde kesintisiz kullanım sunan uygulamalara özgü karmaşıklığı ve maliyetleri azaltmaktadır.

- Microsoft Internet Security and Acceleration (ISA) Server, güvenli, hızlı ve yönetimi kolay bir Internet bağlantısı sunan kapsamlı, çok katmanlı bir kurumsal güvenlik duvarı (firewall) ve Web önbelleğidir. ISA Server, performansı artıran ve ağ bant genişliğini etkin bir şekilde yöneterek maliyet tasarrufları sağlayan yüksek performanslı bir Web proxy ve önbellek sunmaktadır.

Bilgi Çalışanı Altyapısı

Windows Server System, bilgi çalışanlarının verimlilik düzeylerini maksimuma çıkarmak üzere tasarlanmış entegre ve birlikte çalışma uyumluluğuna sahip bir altyapı sunuyor.

Entegre Bilgi Çalışanı Altyapısı sayesinde firmalar, firma genelindeki yapıyı iyileştirmek ve daha hızlı, daha akıllıca karar alınmasını sağlamak üzere bilgileri, insanları ve sistemleri sorunsuz olarak birbirleriyle bağlantılı hale getirebilirler. 

Bu alanda üç adet ürün yer almaktadır:

- Microsoft Project Server, firmanızda proje yönetiminde en iyi yöntemleri güvenle geliştirmeniz ve kullanmanız için kapsamlı genişletilebilir bir teknoloji altyapısı sunmaktadır.

- Microsoft Exchange Server, yüksek seviyede güvenli, tam olarak güvenilir ve erişimi kolay e-posta esaslı birlikte çalışma hizmetleri sunarak bilgi çalışanlarının iletişimlerini daha iyi kontrol edebilmelerini sağlıyor. Bu sayede büyüklüğü ne olursa olsun tüm işletmeler kararlarını daha verimli bir şekilde alabiliyor ve rekabet güçlerini artırabiliyorlar.

- Microsoft SharePoint? Portal Server, bilgi çalışanlarının bilgiyi kolayca ve hızla bulmalarına, paylaşmalarına ve yayımlamalarına imkan sağlayan esnek bir portaldır. SharePoint Portal Server ve Windows SharePoint Team Services birlikte kullanıcılara bilgileri düzenleme, düzenlenen bu bilgilere hemen erişebilme ve belgeleri yönetme ve etkin bir birlikte çalışma ortamına kavuşma imkanı sağlamaktadır. Üstelik tüm bunlar aşina olduğunuz, tarayıcı esaslı ve Microsoft Office ile entegre bir ortamda mümkün olmaktadır.

Uygulama Altyapısı

Windows Server System, entegrasyon ve birlikte çalışma konuları üzerine odaklanmaktadır. Sonuç olarak Windows Server System uygulama geliştirme sürecinde en üst düzey güvenilirlik, performans ve verimlilik sunmak üzere tasarlanmıştır; aynı zamanda mevcut BT organizasyonunda yer alan iş uygulamaları ile birlikte çalışabilmeyi kolaylaştırmaktadır.

Windows Server 2003 sunucu platformu aşağıdaki temel işlevleri sunmaktadır:

- XML Web servislerini kullanarak eşsiz bir yazılım entegrasyonu sağlayan .NET Framework Entegre programlama modeli aracılığıyla entegre bir programlama modeli.

- Web güvenliği, hızı ve güvenilirliği sunan Internet Information Services aracılığıyla entegre bir Web sunucusu.

- Performans, ölçek ve esneklik sunan entegre dizin servisleri.

Windows Server System veritabanı yönetimi ve e-iş sunucuları, kurumsal uygulama entegrasyonuna hizmet eden entegre ve birlikte çalışabilen Uygulama Altyapısı, iş süreçleri otomasyonu, güvenlik duvarı üzerinden mesajlaşma ve müşteri/ortak e-iş portalları sunmak üzere bu uygulama platformunun kapsamını genişletmektedir. Windows Server System kullandığı ortak altyapı sayesinde sistemleri, müşterileri ve ekosistemdeki tüm üyeleri birbirine kolayca bağlamanızı ve ekosistemi kolayca yönetmenizi sağlar. 

Bu alanda altı adet ürün yer almaktadır;

- SQL Server, SQL Server 2000, firmanıza rekabet avantajı kazandıracak yeni nesil kurumsal iş uygulamalarının hızla geliştirilmesine imkan sağlayan eksiksiz ve Web esaslı bir veritabanı ve veri analiz paketidir. SQL Server, temel XML desteğinin yanı sıra Internet genelinde ve güvenlik duvarının ötesinde sorgulama işlevi sunmaktadır.

- BizTalk Server hızlı bir şekilde firmanız dahilinde ve ortaklarınızla entegre iş süreçleri oluşturmanızı ve bu süreçleri kullanıma geçirmeyi mümkün kılmaktadır. Microsoft BizTalk Server iş süreçleri oluşturmayı ve uygulama entegrasyonunu hızlandıran araçlar ve hizmetler içermektedir. İşletim sisteminden, programlama modelinden veya dilinden bağımsız olarak güvenli ve aynı zamanda güvenli ortak ilişkileri hızla kurulabilmektedir.

- Commerce Server, ihtiyaca özel, etkili e-ticaret çözümleri oluşturmaya yönelik daha az karmaşık ve daha az zaman harcatan bir yöntem sunmaktadır. Kapsamlı geri bildirim mekanizmaları ve analitik becerilerinin yanı sıra sunulan uygulama altyapısı sayesinde müşteri deneyimini iyileştiren, tekrar iş yapabilmenizi sağlayan ve ortaklarınızla ilişkilerinizi güçlendiren siteleri hızla geliştirmeniz mümkün.

- Content Management Server, yüksek oranda ölçeklenme kapasitesi, güvenilirlik ve performans sunan içerik ağırlıklı Web sitelerini daha kısa zamanda oluşturmanızı ve kurmanızı sağlamaktadır. Microsoft Content Management Server, içerik sağlayıcılarının kendi içeriklerini yönetebilmelerine imkan tanımakta ve site kullanıcılarına kendi profillerine ve tarama cihazlarına uyarlanmış, kişisel hale getirilmiş bir deneyim sunmaktadır.

- Host Integration Server, uygulama, veri ve ağ entegrasyonu sağlayarak Windows esaslı uygulamalarınızın diğer sistemlerde de kullanılabilmesine olanak tanımaktadır. Microsoft Host Integration Server sayesinde mevcut altyapı yatırımlarınızı korurken yeni iş fırsatlarına hızla ayak uydurabilirsiniz.

2 Milyar Dolarlık Bir Yatırımın Sonucu

Microsoft önümüzdeki mali dönemde Windows Server System'ın geliştirilmesi için 1.7 milyar dolarlık bütçe ayırmış durumda. Ek olarak BT profesyonellerinin ve yazılım geliştiricilerin desteklenmesi için 450 milyon dolarlık yatırım yapacak. Bu yatırımların öncelikli amaçlarını ise BT'nin stratejik etkisinin arttırılması, bakım maliyetlerinin azaltılması olarak gösterebiliriz. Tabi bu yatırımlar BT'nin her alanına etki edecek ve her alanda çok büyük gelişmeler ve yenilikler yaşanmasına neden olacak. 

Bu yatırımın BT çalışanları alanında kapsamını şu şekilde özetleyebiliriz;

Güvenlik gibi güncel konular hakkında 200'ün üzerinde yeni web yayınları, 16 yeni online beceri değerlendirme testi, Windows Server 2003'e geçiş konusunda yardımcı olmak üzere ücretsiz iki günlük, kendi yerinde teknik eğitim ve gezici seminer etkinlikleri, Microsoft'un BT biriminin işleyişini gösteren açık kampüs programı, Uygulama geliştiricileri ve BT profesyonellerine yönelik 125 yeni kitap, 35 yeni e-eğitim seansı, 39 yeni kurs, atölye ve laboratuar çalışması..

Yeni Ortak Mimari

Windows Server System tüm altyapı ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde karşılanması, yeni iş becerilerinin geliştirilmesi ve yayınlanmasının kolaylaştırılması ve hızlandırılması için gerekli mimariyi sunuyor. Windows Server System kimlik, güvenlik, dizin, yönetim, adlandırma, yönetim ve diğer mimari yapılara da yeni bir boyut getiriyor, entegrasyonu son derece kolay bir hale getiriyor.

Özetleyecek olursak Windows Server System, BT alanındaki her çalışanın ihtiyaçlarına yanıt verecek çözümlerin oluşturulmasını hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor. .NET teknolojisini tamamiyle benimseyen bir yapı olan Windows Server 2003 temeli üzerine kurulan Windows Server System, insanları, sistemleri ve cihazları birbirine bağlamak için tümüyle XML'i ve XML Web Servislerini destekliyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile