Arama-Seo Dersleri
google bugün en basit sorgularda bile binlerce sonuç veriyor. kaliteli sitelere ulaşabilmek için sonuçları özelleştirmek gerekiyor. bu yazıda elimden geldiğince google gelişmiş arama özelliklerine değineceğim. 

" ": en sık kullandığım özelliklerden biri. anahtar olarak yazdığımız kelime birden fazla ise ve kelimelerin yanyana aranmasını istiyorsak kelimeleri iki tırnak arasına almamız yeterli. kelime grubu aramalarına örnek: "frederic william goudy" 
istenmeyen kelimeler: arama sonucunda istemediğiniz bir kelime varsa önüne eksi koyarak arama sonucundan dışlayabilirsiniz. 

örnek: bildirgeç -bildirgeç 


define: google bir sözlük gibi de kullanılabilir. bunun için tanımlanmasını istediğiniz kelime ya da kelimelerin önüne define: yazmak. örnek: define: php 

filetype: bu operatör ile google tarafından desteklenen dosya formatlarından herhangi birini seçerek arama yapabilirsiniz. mesela php ile ilgili bir e-kitap arıyorsanız 

filetype:pdf php 

site: bu operatör ise aramaları belli siteler içinde yapmamızı sağlıyor. 

örnek: site:www.bilgisayardershanesi.com frederic yazarak frederic kelimesi geçen yerleri sadece bildirgeç üzerinde buluyor. 

OR : google aksi belirtilmedikçe arama sonuçlarında girdiğiniz tüm anahtar kelimelerin olduğu sonuçları gösteriyor. eğer sonuçlarda girdiğiniz anahtarların hepsini görmek gibi bir isteğiniz yok ise araya büyük harflerle OR yazın. bunun sonucunda google kelimelerin en az birinin olduğu sayfaları listeliyor. aynı anlamdaki kelimeler ile yapılan aramalarda kullanılabilir. 

cache: bir web sayfasının google'ın belleğindeki versiyonunu görmek için cache: operatörünü kullanabilirsiniz. cache: ve sonra boşluk bırakmadan sayfanın adresini yazarak google'ın önbelleğindeki versiyonun görüntüsünü alabileceğiniz gibi adresten sonra boşluk bırakıp anahtar kelime yazarsanız ayrıca onların renklenmesini de sağlamış olursunuz. 

örnek: cache:www.google.com.tr google 

allinurl: anahtarın tamamının url içinde aranmasını istiyorsanız kullanmanız gereken operatör allinurl: 'dir. arama kutucuğuna allinurl:bildirgec renner yazarsanız url içinde hem bildirgec hem de renner kelimeleri geçen sonuçlar çıkacaktır. 

inurl: bu operatör ise allinurl: 'den farklı olarak girdiğiniz anahtarların tümünün değil sadece kendisinden sonra yazılanın url içinde olmasını yeterli buluyor. yani 

inurl:bildirgec renner yazarsanız url içinde bildirgeç ve sayfanın herhangi bir bölümünde renner kelimesi geçen sonuçlar gelecektir. allinurl: ile aynı sonucu elde etmek için her kelimenin önüne inurl: yazmamız gerekir. 

örnek: inurl:bildirgec inurl:renner 

allintitle: kullanım şekli allinurl: operatörü ile aynıdır. tüm anahtarları sayfanın başlığında arar.

örnek 1: allintitle:bildirgec renner 

intitle: kullanım şekli inurl: operatörü ile aynıdır. kendisinden sonra yazılan anahtarı sayfanın başlığında arar.

örnek 1: intitle:bildirgec renner 

örnek 2: intitle:bildirgec intitle:renner 

son olarak filetype operatörü için google tarafından desteklenen fotmatlar: 
Adobe Portable Document Format (pdf) 
Adobe PostScript (ps) 
Lotus 1-2-3 (wk1, wk2, wk3, wk4, wk5, wki, wks, wku) 
Lotus WordPro (lwp) 
MacWrite (mw) 
Microsoft Excel (xls) 
Microsoft PowerPoint (ppt) 
Microsoft Word (doc) 
Microsoft Works (wks, wps, wdb) 
Microsoft Write (wri) 
Rich Text Format (rtf) 
Shockwave Flash (swf) 
Text (ans, txt) 

google arama özellikleri pek sevildi. ben de ilk yazıda olmayan google yollarını da yazmaya karar verdim. :) 


allinanchor: bu operatör kendisinden sonra gelen bütün anahtarlar kelimelerin köprü metinlerinde aranmasını sağlar. örneğin ulteo sirius linkinde anchor ulteo ve sirius kelimeleridir. 

örnek arama: allinanchor:ulteo sirius 

inanchor: allinanchor: operatöründen farklı olarak sadece kendisinden sonra gelen kelimeyi köprü metini içinde arar. 

örnek: inanchor:ulteo sirius 
bu aramadan gelen sonuçlarda ulteo kelimesi köprü metninde olacaktır. sirius kelimesi ise sayfanın herhangi bir yerinde olabilir. 

allintext: google çıkardığı sonuçların tamamını sayfa içindeki metinlerden elde etmiyor. sayfa başlıkları, url'ler, grafiklerdeki alt metinler gibi çok sayıda kaynakta arama yapılıyor. allintext: operatörü ile anahtar kelimelerin sadece metin içerisinde aranmasını sağlayabilirsiniz.

örnek: allintext:ulteo Gaël 

intext: sadece kendisinden sonra gelen kelimeyi metin içinde arar.

örnek: intext:kulturbolschewismus 

rphonebook: Türkiye için olmasa da google'ın tehlikeli görünen özelliklerinden biri. amerika'da yaşıyorsanız eğer ve adınızla yaşadığınız eyalet biliniyorsa herkes yaşadığınız yeri nokta gibi öğrenebilir. kullanılacak operatör rphonebook: :)

örnek: rphonebook:ahmet new york 
çıkan sonuçlarda telefon bilgilerinin yanında adresler de veriliyor ve sağda map linkine tıkladığınızda ise kişinin yaşadığı nokta ekrana geliyor. seçeneklerden satellite sekmesine tıkladığınızda ise uydu görüntüleri sizlerle. 

store: bu operatör ile aramanızı belirli firmalar ile sınırlandırabilirsiniz. 

örnek: calculator store:handango araması handango firması üzerinden satışa sunulan hesap makinelerini çıkaracaktır. 
google grup aramalarında geçerli operatörler

author: aramanızı bir yazara göre yapmak istiyorsanız iki farklı seçeneğiniz var.
birinci yol author:'dan sonra yazarın mail adresini yazmaktır ki bu kesin olarak o kişiye ait yazıları verir. örneğin bir kişinin php konulu yazılarını arıyorsanız php 

author:Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. yazmanız yeterli olacaktır. ikinci yol ise author:'dan sonra isim yazmaktır. bunun sonucunda o konuda yazan aynı isimdeki herkes listelenir. 

örnek: firefox author:ahmet aramasında firefox hakkındaki yazıları ahmet ismi ile sınırlandırdık. 

group: bir konuyu sadece bir grup içinde yazılan yazılarda aramak istiyorsanız group: operatörünü kullanabilirsiniz.

örnek: ajax group:ajaxnedir 

insubject: son olarak da insubject: ile girdiğiniz anahtarların sadece konu başlıklarında aranmasını sağlayabilirsiniz.

örnek: insubject:mysql

Bilgisayardershanesi.com

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile