Windows İpucu

Windows XP'nin takipçisi Vista'da kullanıcı farenin işaretçisini görev çubuğundaki bir uygulamanın üzerine getirdiğinde uygulamanın küçük bir ön izlemesi burada belirmekte. Peki XP için de böyle bir şey mümkün mü?

Evet, mümkün. Ücretsiz uygulama Visual Tooltip görev çubuğundaki uygulamalar için kolayca yerlerini değiştirebileceğiniz ön izlemeler oluşturuyor. Hatta isterseniz uygulama, araç çubuğunun yerini alıyor. Aracı ücretsiz olarak www.chrisnsoft.com/wp-content/uploads/visualtooltip22.zip adresinden indirebilirsiniz.

Yükleme: ZIP dosyasını uygun bir konuma çıkartın ve VisualToolTip.exe adlı dosyayı çalıştırın.Daha sonra ilk pencerede dil olarak Turkish v2.1'i seçtikten sonra Tamam'a tıklayın. Program çalıştıktan sonra sistem tepsisinde yerini alacaktır. Simgenin üstüne tıklayın ve "Seçenekler" e tıklayın.

Ayarlamak: "Küçük resim Önizleme" sekmesinden resim büyüklüğünü, arka plan resmini ve saydamlığı ayarlayabilirsiniz. Buradaki ayarları yaptıktan sonra "Görünüm" sekmesine geçin ve "Windowsla Başlat" seçeneğini işaretleyin. Standart olarak birkaç süre sonra animasyonlu pencereler devreye girmiş olacaktır. Yine buradan "Küçük resim önizleme gecikme süresi" değerini "700" den "0" a indirirseniz veya azaltırsanız pencereler daha hızlı hareket edeceklerdir. Ayrıca "Küçük resim açılırken efekt" ve "Küçük resim kapanırken efekt" seçeneklerini kapatırsanız önizlemeler daha hızlı açılacaktır. Sürükle-Bırak yöntemi ile ön izleme resminin yerini değiştirebilir veya ekrana taşıyabilirsiniz. Burada önzileme ön planda olacak ve daima güncel kalacaktır. Bu sayede görüntüde gerçekleşen değişiklikleri görebilirsiniz. Daha sonra bu pencereye ihtiyaç duymazsanız fare işaretçisini pencerenin üzerinde tutun ve başlığın kenarında beliren raptiye sembolüne tıklayın.

Görev Çubuğunu Değiştirmek: Visual Tooltip görev çubuğunu, Macintosh'larda olduğu gibi, üç boyutlu bir çubuk ile değiştirebiliyor. Bunu gerçekleştirmek için aracın ayarlarından "Dock" sekmesine gidin. Buradaki "Bütün küçük resim önizlemelerini Dock içine otomatik yerleştir" seçeneğini devreye sokun. Ayrıca Geçirgenlik ve Döndürmeyi de ayarlayın ve alternatif görev çubuğunuz test edin. Ayrıca isterseniz "Görev Çubuğu" sekmesi üzerinden "Görev çubuğunu gizle" seçeneği ile görev çubuğunu devre dışı bırakabilirsiniz.

Dikkat: Aracı Windows ile otomatik başlayacak şekilde ayarladığınızda ve görev çubuğunu devre dışı bıraktığınızda yeni görev çubuğunu doğru ayarlamazsanız programlarınız çalışmayabilir. Böyle bir durumda Windows+E tuş kombinasyonu kullanarak Windows Explorer'ı açın ve "VisualToolTip.exe" dosyasını bulun. Aracı çalıştırın. Daha sonra seçenekler vasıtası ile ayarları yeniden değiştirebilirsiniz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile