Windows İpucu

Forumlardaki deneyimli kullanıcılardan kullanmış olduğunuz, listelenmiş ve sistem bilgileri içeren hazır komutlar hakkında bilgi almaktan sıkıldınız mı? Bu gerçekten çok sıkıcı bir görev.

Windows XP Professional sürümü ve Windows Vista Business, Enterprise, Ultimate versiyonlarının bir parçası olan Group Policy (Grup İlkesi) editöründen yararlanacağız. Windows XP' de Group Policy editörünü çalıştırmak için "Başlat | Çalıştır" yolunu izleyerek "gpedit.msc" yazın. Windows Vista Ultimate' de Başlat menüsünün arama satırına "gpedit.msc" komutunu girerek direk başlatabilirsiniz. Fakat yönetici haklarına sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Bilgisayarın açılışında ve kapanışında script'i çalıştırmak için Group Policy penceresinin sol tarafındaki menüden "Local
Computer Policy | User Configuration | Windows Settings | Scripts (logon logoff/)" yolunu izleyin. Sağ tarafta "Logon ve Logoff" adında iki sembol göreceksiniz. Eğer bilgisayar kapanışında script'in çalışmasını istiyorsanız "Logoff" a, açılışında çalışmasını istiyorsanız "Logon"a çift tıklayın. Bundan sonraki işlemler iki seçenek için de aynı olacaktır. Açılan diyalog kutusundan "Show Files"a tıklayın. Çalıştırılabilir scriptlerin bir kopyasını Windows Explorer içerik halinde gösterecektir. Script programları kullanıcı çıkış yaparken, Windows'un kurulu dizinindeki "System32\GroupPolicy\User\Scripts\Logoff" yolunu destekliyor. Kullanıcı giriş yaparken ise scriptlerin bulunduğu klasör "System32\GroupPolicy\User\ Scripts\Logon". "Add" tuşuna tıklayarak istediğiniz scriptleri uygun klasörlere yerleştirebilirsiniz. Sonra "Browse"yi kullanarak script dosyasını seçin. Eğer gerekliyse "Script Parameter" kısmına gerekli değeri girerek "OK"a tıklayarak onaylayın. "Logoff properties" veya "Logon properties" diyalog listesindeki seçili scriptler gözüküyor
olmalı. Başka bir script çalıştırmak için "Add"i kullanarak bütün program dosyalarını eklemesiniz. Listelenmiş scriptleri değiştirmek için "Edit", listeden silmek için ise "Remove"u kullanın. Listeden yukarıya veya aşağıya doğru sıralanmış sonuçları görebilirsiniz.
Sonra "OK"e tıklayarak "File | Exit" yolunu izleyerek çıkış yapın. Windows açılışta veya kapanışta otomatik olarak yapılandırdığınız scriptlerinizi çalıştıracaktır. Yapılan değişiklikler her kullanıcıyı etkileyerek, inatla çalışmaya devam edecektir.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile