Windows İpucu

Tablo oluşturmak büyük bir emek gerektiriyor. Bu nedenle girdiğiniz formüllerden önemli olduğunu düşündüklerinizi özellikle korumak isteyebilirsiniz. Oysa çalışma sayfasının tümünü korumaya kalktığınızda biçimlendirme, filtreleme ve sıralama gibi özellikler de sınırlandırılıyor.

Hücrelerin içeriğinin doğrudan değiştirilmesini engellemek için alternatif bir yol izleyebilirsiniz. Bunun için korumak istediğiniz hücreyi işaretleyin ve Veri / Doğrulama'ya tıklayın. Veri doğrulama penceresinden Ayarlar sekmesine geçin. İzin verilen menüsünden Özel'i seçin. Ekrana gelen Formül alanında
-------
=DEĞİL(HÜCRE("Koruma";A1))
--------
ifadesini girin. Burada A1 hücre adının yerini tutuyor. Hata Uyarısı sekmesinden Excel'de hücre değeri değiştirilmek istendiğinde ekrana gelecek mesajı Hata İletisi alanına girin. Tamam'a tıklayın. Korumanın işe yaraması için biçimlendirmede standart olarak etkin durumdaki hücre korumasını devre dışı bırakmalısınız. Kontrol amaçlı olarak Biçim / Hücreler menüsünden Koruma sekmesindeki Kilitli seçeneğinin açılması gerekiyor.
Dikkat! Bu yöntem hücre içeriğinin menü üzerinden ya da [Del]'e tıklayarak bilinçli olarak silinmesini engellemiyor. Aynı zamanda içeriği Ekle üzerinden değiştirebilirsiniz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile